Stejně jako v minulých letech tak i ve školním roce 2018-2019 jsou pro školní exkurze připraveny zajímavé pořady. Vlastní pořad, trvající cca 30-45 minut, je doplněn prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny a za jasného počasí pozorováním oblohy (povrch Slunce, příp. planeta Venuše), při nepříznivém počasí (zataženo) promítnutím filmu s astronomickou nebo kosmonautickou tematikou (15-30 minut). Celá návštěva trvá 70 až 80 minut. Na hvězdárně je rovněž možné zakoupit astronomické publikace - pohlednice, mapy, knížky.


POŘADY
Ceny vstupného uvedené u jednotlivých pořadů platí pro jednu osobu v rámci hromadné vstupenky.
Ročníky jsou pouze orientační, pořady si vybírejte podle toho, jak se Vám hodí do výuky.

PROHLÍDKA HVĚZDÁRNY s pozorováním oblohy
Kromě výše uvedených pořadů je možné si objednat ve Vámi zvoleném časovém termínu pouze prohlídku hvězdárny (dalekohledy, astronomická výstava) spojenou za jasného počasí s pozorováním Slunce příp. Venuše, Měsíce, Jupiteru. Vhodné jako doplněk pořadů v Planetáriu.


POZOROVÁNÍ NOČNÍ OBLOHY DALEKOHLEDY
Hvězdárnu je možné navštívit i na pozorování noční oblohy vždy ve čtvrtek 1 hodinu před otevírací dobou pro veřejnost, t.j. v následujících termínech: říjen 19-20, listopad a únor 18-19, prosinec a leden 17.30-18.30, březen 18.30-19.30.


MÍSTO DALEKÉHO ROZHLEDU

V těsném sousedství hvězdárny je výhled na téměř polovinu území Čech. Podle podmínek okamžité viditelnosti je možné pozorovat krajinu od blízkého okolí až po pohraniční hory (Krušné, Jizerské, Krkonoše). Výrazné hory a místa, která je možno spatřit, jsou např. Klínovec (vzdálenost 115 km), Raná (57 km), Házmburk (52 km), Milešovka (60 km), Kletečná (60 km), Říp (30 km), Ronov (50 km), Vlhošť (47 km), Mělník (24 km), Bezděz (47 km), Ještěd (75 km), Sněžka (115 km), Liblice vys. (32 km) a další.