Kosmický podzim
v Planetáriu Praha
 • Před šedesáti lety zahájil SPUTNIK 1 kosmickou éru lidstva. Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy připravila v Planetáriu Praha sérii akcí, které mají tuto událost připomenout a současně ukázat perspektivy současné kosmonautiky.
   
   
  Akce probíhají ve spolupráci s:


   

 • Kam se ubírá ruský kosmický výzkum?


  19. 9. (úterý) od 18:00
  Beseda s výkonným ředitelem pro komunikaci agentury Roskosmos panem Igorem Burenkovem a bývalým kosmonautem, nyní výkonným ředitelem Roskosmosu pro pilotované kosmické lety Sergejem Krikaljovem o perspektivách ruské kosmonautiky.
  Jak dál s mezinárodní orbitální stanicí?
  Bude nová mezinárodní stanice opět mezinárodní?
  Jak dlouho budou ještě létat Sojuzy a co místo nich?
  Rusko a Měsíc?
  Rusko a Mars?

 • Chci letět ke hvězdám


  26. 9. (úterý) od 10:30 OBSAZENO
  Beseda s kosmonauty pro žáky, studenty a další zájemce o kosmonautiku.
  Na setkání se mimo jiné dozvíte, jak to vypadá, když otec i syn létají do vesmíru, jak probíhá výcvik kosmonautů a co musíte umět, aby z Vás mohli být kosmonauti.

  Alexander Viktorenko
  Narozen 29. 3. 1947, 489 dnů ve vesmíru (Sojuz TM-3, Sojuz TM-8, Sojuz TM-14, Sojuz TM-20, všechno lety na stanici Mir)

  Roman Romaněnko
  Narozen 9. 8. 1971, 333 dny ve vesmíru (Expedice 20 na Mezinárodní kosmickou stanici, Expedice 34 na Mezinárodní kosmickou stanici), jeho otcem je kosmonaut Jurij Romaněnko, který mimo jiné pobýval na Saljutu 6 v době návštěvy Vladimíra Remka.

  Dorothy Marie “Dottie” Metcalf-Lindenburger
  Narozena 2. 5. 1975, 15 dnů ve vesmíru (STS 131). Kromě letu na STS 131 Discovery, kterého se účastnila jako letová specialistka, se podílela také na pozemním zajištění misí NASA. V roce 2012 se účastnila simulace NASA Extreme Environment Mission Operations (NEEMO) 16, ve funkci velitele. Cílem mise, která probíhala pod vodou, bylo vyzkoušet a ověřit postupy a technologie pro misi Near Earth Asteroid (NEA). Po odchodu z NASA se věnuje výuce studentů.

             

  Každý účastník dostane vzorek jídla, které jedí kosmonauti na mezinárodní orbitální stanici.

 • Kosmonautika a její vliv na technické vzdělávání


  26. 9. (úterý) od 15:00
  Beseda s astronautkou Dorothy Marií “Dottie” Metcalfovou-Lindenburger především pro učitele fyziky o zapojení kosmonautiky do výuky.

  4. 10. – 10. 10. Světový kosmický týden

 • Sputnik 1 v Pražském planetáriu


  3. 10. (úterý) od 10:00
  Tisková konference k 60. výročí startu Sputniku 1, představení repliky družice vyrobené v Planetáriu Praha

  V Planetáriu byly vyrobeny dva modely první umělé družice Sputnik 1, které budou od 4. října vystaveny ve foyeru. Jeden z nich má prosvětlené klíčové části a umožňuje vidět umístění a velikost jednotlivých systémů družice, druhý je rozebíratelný.

  Technické vybavení Sputniku se nedá srovnat se současnými umělými družicemi. Byl ale první a ve vesmíru spolehlivě pracoval celých 21 dní. Konstruktérům nelze upřít také to, že byl geniálně jednoduchý. Jeho pípavý signál, který se ve své době stal symbolem počátku kosmické éry.

  V prezentaci Ing. Jan Šifnera se dozvíte, co předcházelo vypuštění Sputniku 1, jak to bylo s nosnou raketou Sputniku a bude se také mluvit o začátcích kosmonautiky.

  ***************************

  Plakáty ke stažení

  ******************************

 •