Přehled pořadů

******************************************

AFRICKÁ POHÁDKA [ ]

“…Uprostřed Afriky je vesnice, která se jmenuje Nioba a děti, co v ní bydlí, se rády dívají na nebe poseté hvězdami. A víte jakou hru hrají nejraději? No přece tu, kdo uvidí večer první hvězdičku. Sledují jak se rozsvěcí jedno souhvězdí po druhém a vyprávějí si o malém černouškovi, který na velké lodi rozváží hvězdy oblohou…”
Pohádka nejen o malém černouškovi Oguovi, ale také o pirátech, pokladu a souhvězdích na jižní obloze.

Pořad namluvil: Jaroslav Satoranský

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. od 4 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

AFRIKA

Na objednání pro školní skupiny

Afrika, pouště, polopouště, savany, mys Dobré naděje… Příroda, lidé, státy.

Přednáší: lektorky Planetária

UČEBNA 60 min. 5. – 9. třída plné vstupné 130 Kč

******************************************

ANIČKA A NEBEŠŤÁNEK I. – Vánoční příběh [ ]

“… Holčička se pozorně zadívala na oblohu. Zdálo se jí, že se jedna hvězda pohybuje. Ano, určitě, a velmi rychle se blíží k zemi! Skoro to vypadalo, že spadne přímo do jejího pokojíčku. Anička se strachy schoulila pod oknem. Něco zasvištělo okolo domu a zabořilo se do sněhové závěje v parku. Tohle sice Anička neviděla, protože se ještě pořád krčila pod oknem, ale když se dlouho nic nedělo, rozhodla se, že to musí prozkoumat. Z parku vycházela slabá záře …”
Pohádkové vyprávění pro nejmenší, ve kterém se holčička Anička seznámí s malým Nebešťánkem a společně zažijí neobyčejná dobrodružství ve vesmíru. Nebešťánek Aničce ukáže planety, kometu a dokonce i létajícího slona na zářící planetě, kde bydlí.

Pohádku namluvili: Renáta Linhová a Jaroslav Satoranský

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 45 min. od 4 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

ANIČKA A NEBEŠŤÁNEK II. – Letní příběh [ ]

“… Náhle se něco svítivého mihlo oblohou, ještě a zase. “To padají hvězdičky,” napadlo Aničku. Tak přece měla pravdu. To se asi ten Velký vůz utrhl a padá po kouskách dolů. Možná by bylo lepší vlézt pod postýlku. Dostat kolem od vozu, zvlášť od velkého, by nebylo nic příjemného. Anička tedy vtáhla peřinky pod postýlku a vlezla si tam. Konec konců až ten vůz spadne, nebude se muset o něj s Toníkem hádat …”
Anička jede k babičce na prázdniny. Už se moc těší na staršího kamaráda Toníka. Toník už půjde po prázdninách do školy, proto všemu rozumí. Prozradí Aničce tajemství, jak může nalézt v přírodě sever pomocí hvězdy Polárky. Jenže Anička Polárku na obloze nevidí a žádný sever hledat nechce, protože vůbec neví, co to je. Málem se kvůli tomu s Toníkem pohádají. Naštěstí přiletí její kamarád z vesmíru. S Nebešťánkovou pomocí Anička pochopí, co jsou světové strany, proč nemůže z oblohy spadnout kolo od Velkého vozu, že souhvězdí jsou jenom “jako” a Mléčná dráha není rozlité mléko. A samozřejmě, že ani tentokrát nechybí dobrodružný výlet do vesmíru s Nebešťánkovým létajícím talířem.

Pohádku namluvili: Renáta Linhová a Jaroslav Satoranský

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 45 min. od 4 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

ANIČKA A NEBEŠŤÁNEK III. – Jarní příběh [ ]

“… Jednou tu bude zářit nová hvězda a kolem ní budou obíhat planety,” vysvětloval Nebešťánek. “Hvězda a planety z takového řídkého nic, co není ani vidět?” divila se Anička. “No ano,” pokrčil Nebešťánek rameny, “ale přilétli jsme moc brzy, tady vajíčko těžko najdeme. Než objevíme nějakou lepší planetu, budu ti vypravovat, jak se z řídkého mraku plynů stane pevná planeta. Na začátku je vždy velký mrak složený z plynů a vesmírného prachu. Mrak se otáčí a uprostřed zahušťuje – tam vzniká budoucí hvězda …”
Anička s pomocí Nebešťánka objeví obří vajíčko. Vajíčka jsou různá – slepičí, kachní, pštrosí… Komu ale patří toto obří podivné vejce? Protože jsou Velikonoce, vyzdobí Anička s Nebešťánkem vajíčko překrásnými ornamenty. Spotřebují na to mnoho litrů barev. Pak vezmou vajíčko s sebou na Nebešťánkův mimozemský létající talíř. Z povzdálí vše se strachem sleduje maminka dětátka, které se ve vajíčku schovává. Kdopak je asi ukrytý ve vajíčku? Co se z vajíčka nakonec vyklube? Co mají malí dinosauři nejraději k obědu? To vše a ještě mnoho dalších věcí o tom, na jakých planetách může být život a proč je tak vzácný, se nejmenší děti dozví v tomto příběhu.

Pohádku namluvili: Renáta Linhová a Jaroslav Satoranský

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. od 4 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

ANIČKA A NEBEŠŤÁNEK IV. – Podzimní příběh [ ]

“… “Jéje”, zděsila se Anička, “už je noc a já měla být dávno doma, maminka s tatínkem o mě mají jistě starost.” Ale Nebešťánek Aničku ujišťoval, že nemusí mít starost, protože u nich doma je stále ještě den. “A jak je to možné? “, divila se Anička a nechtělo se jí Nebešťánkovi věřit. Nebešťánek odněkud vytáhl balónek a kreslil po něm různé skvrny. Pak rozsvítil lampičku a vysvětloval. “Tady, co jsem nakreslil ten červený křížek, bydlí Tvoje babička. Zrovna teď tam svítí Sluníčko a je den.” A ukazoval na lampičkou osvětlenou stranu balónku. “Tady, co sluníčko nesvítí, je noc a zrovna tudy letíme. Země se pozvolna otáčí, takže až bude tady den, bude u babičky noc. Jestli mi ještě pořád nevěříš, tak ti ukážu kouzlo, ale ve skutečnosti to žádné kouzlo není …”
Anička jde poprvé do školy. Tatínek udělá pro Aničku létajícího draka Barbuchu. Jenže při pouštění Barbuchy se utrhne provázek a drak Aničce uletí. Naštěstí z vesmíru přiletí Aniččin kamarád Nebešťánek. S pomocí létajícího talíře se vydají draka najít. Čeká je cesta kolem celé zeměkoule a Anička se přitom dozví opět mnoho zajímavých věcí, třeba jak to vypadá na rovníku nebo na pólu, nebo proč jsou na různých místech na zemi v jednu dobu různá roční období. Nakonec si Anička od kamarádů v Číně přiveze místo Barbuchy opravdu krásný dárek. Co to je za dárek? To se dozvíte v podzimním dobrodružství holčičky Aničky a jejího kamaráda z vesmíru.

Pohádku namluvili: Renáta Linhová a Jaroslav Satoranský

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. od 4 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

ASIE

Na objednání pro školní skupiny

Asie, světadíl kontrastů. Nejvyšší pohoří, pouště, trvale zamrzlé oblasti. Pozoruhodní lidé, vyznávající různá náboženství, nejvyspělejší i hospodářský zaostalé státy.

Přednáší: lektorky Planetária

UČEBNA 60 min. 5. – 9. třída plné vstupné 130 Kč

******************************************

ASTROLOGIE A ALCHYMIE [ ]
NA DVOŘE RUDOLFA II.

Tento program je k dispozici i v anglické verzi – vhodné pro jazykové školy

“… Vydejme se nyní společně do minulosti, kdy mnohé bylo jinak. Planetárium, kouzelný stroj času, nás do ní dopraví za pouhých několik okamžiků…
Jsme u cíle. Souhvězdí se nezměnila, hvězdy jsou na svých místech – a přece je to jiné. Obklopuje nás hluboká, temná noc a jiskřící hvězdy se zdají být skoro na dosah. Lidé a hvězdy mají k sobě blízko. Vnímáme krásu – a pociťujeme trochu strach. Jsme v době, kdy hvězdy určovaly osudy lidí …”

Za Rudolfa II. se Praha stala hlavním evropským střediskem vědy a umění. Planetárium nás přenese do roku 1600 a pomůže přiblížit tajemnou atmosféru oné doby, která věřila v moc hvězd, magii a kámen mudrců. Poznáme, jak se tvořil horoskop pro císaře a jak pracovali alchymisté.

Pořad namluvil: Rudolf Pellar

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

ASTROFYZIKA [ ]

“… Počáteční fázi vzniku hvězd můžeme sledovat třeba v takzvaném Orlím hnízdě, které je součástí Orlí mlhoviny v souhvězdí Hada. Ve Velké mlhovině v Orionu zachytil Hubblův kosmický dalekohled stovky mladých hvězd, v nichž se termojaderné reakce teprve zažehují. Hvězdy jsou obklopeny disky plynu a prachu. Z jeho zrnek vznikají hrubší kusy, které se spojují a postupně rostou, až dosáhnou velikosti planet. Konečně můžeme přímo pozorovat vznik planetárních soustav podobně, jak to před dvěma stoletími předpověděli Kant a Laplace …”
Pohyby těles, zatmění Slunce a Měsíce. Poloha významných objektů. Metody výzkumu vesmíru. Fyzikální charakter planet, hvězd a mezihvězdné látky. HR diagram, vývoj a soustavy hvězd.

Pořad namluvil: Vladimír Kudla

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 60 min. 4. ročník SŠ plné vstupné 150 Kč

******************************************

CESTA DO NEKONEČNA [ ]

“… V polovině 3. tisíciletí dorazí první pražský televizní signál k velké mlhovině v Orionu … Světlu trvá přes 15 let, než jí proletí. Nám to bude trvat asi půldruhé minuty… V centrální části září malá skupina mladých hvězd, zvaná Trapez. Není jim víc než několik set tisíc let. Pohled na barevné variace mlhoviny se šedozeleným zabarvením a s červenofialovými pruhy ozařované několika desítkami neobyčejně jasných bílých hvězd je skutečně nezapomenutelný …”
V roce 1922 bylo zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání. Signály vyslané v té době se dnes nacházejí ve vzdálenosti přes 80 světelných let. Pro člověka vzdálenost nepředstavitelná, ve vesmírném měřítku zcela zanedbatelná. Prostřednictvím počítačových simulací pronikneme do nejvzdálenějších konců vesmíru.

Pořad namluvil: Vladimír Fišer

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. 3. ročník SŠ plné vstupné 130 Kč

******************************************

CO SKRÝVAJÍ HLUBINY VESMÍRU [ ]

Vzdálený vesmír. Cizí planety. Jsou mimozemšťané opravdu tak oškliví? Jak se létá do vesmíru?

živě moderují: lektoři Planetária

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 50-60 min. od 8 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

CO UČIL ČÁP NA RYBNÍCE

Na objednání pro školní skupiny

S vodou se nesetkáme jen v rybníce, pokrývá větší část povrchu planety Země, tvoří většinu lidského těla. Na příkladech ze říše rostlin a zvířat se děti seznámí s důležitostí vody ve všech skupenstvích.

Přednáší: lektorky Planetária

UČEBNA 60 min. 2. – 5. třída plné vstupné 130 Kč

******************************************

DRUHÁ ZEMĚ [ ]

Pořad seznamuje diváky s metodami hledání planet mimo Sluneční soustavu, prezentuje současné výsledky a zamýšlí se nad možnostmi objevení planety podobné naší Zemi.

Pořad namluvili: Zbyšek Horák, Zdeněk Mahdal, Antonín Navrátil

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 45 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

EVROPA [ ]

Na objednání pro školní skupiny

“… Název světadílu “Evropa” vznikl z akkadského slova “ereb”, což znamená “večerní soumrak či západ slunce”, tedy “zemi, kde zapadá slunce”. A staří Řekové jej pozměnili na Europe. Evropa je vlastně jen velkým, hodně členitým poloostrovem největší souvislé pevniny, která dostala název Eurasie …”
Přehled světadílu – geologický vývoj, ochrana přírody, ale i současná Evropa a Evropská unie – integrace v Evropě, historie, instituce, sídla, její další rozšiřování, evropské vědecké instituce.

Pořad namluvila: Renáta Volfová

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. 3. ročník SŠ plné vstupné 130 Kč

******************************************

 

EVROPA VE VESMÍRU [ ]

“…Jak se změnily znalosti o vesmíru od dob Keplera a Galileiho? Co víme o vesmíru na počátku 3. tisíciletí? A jakou roli v poznávání vesmíru máme my, Evropané? Keplerovy zákony jsou dobrým příkladem postupného využití vědeckých objevů. Principy, které Kepler stanovil na začátku 17. století, se netýkaly jen planet samotných. Dokážou popsat pohyb jakéhokoliv tělesa obíhajícího kolem Slunce, tedy i objektů, jejichž existenci objevili lidé až mnohem později, tedy například trpasličích planet a planetek, vysvětlit jimi lze i oběh extrasolárních planet kolem mateřské hvězdy, či oběh dvojhvězd kolem společného těžiště. Ve 20. století pomohly Keplerovy zákony konstruktérům k tomu, aby začali vysílat do vesmíru kosmické družice nebo umělé sondy…”

Ve vyprávění o nejzajímavějších okamžicích a projektech z historie, současnosti a budoucnosti evropské kosmonautiky se mimo jiné vypravíme na evropský kosmodrom Kourou ve Francouzské Guyaně, navštívíme mezinárodní vesmírnou stanici ISS, prostřednictvím kosmických sond podnikneme cestu sluneční soustavou a nahlédneme až do nejvzdálenějších hlubin vesmíru.

Pořad namluvila: Renáta Volfová

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. 10-99 plné vstupné 130 Kč

******************************************

 

Hubble: OKO DO VESMÍRU [ ]

“Kosmický dalekohled, pojmenovaný po významném astrofyziku Edwinu Hubblovi, má hmotnost téměř 12 tun, tedy asi jako autobus. Má tvar válce o délce 13 metrů, což odpovídá pětipatrové věži…”
“…V době svého vypuštění byl Hubblův dalekohled schopen dosáhnout desetkrát lepšího rozlišení, registrovat 50x slabší objekty a dohlédnout nejméně 7x dál než kterýkoliv jiný dalekohled.”

Před 25 lety, 24. dubna 1990, byl pomocí raketoplánu Discovery vynesen na oběžnou dráhu kolem Země Hubblův kosmický dalekohled. Od svého vypuštění se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie a významně se zasloužil o prohloubení poznatků o vesmíru. V pořadu budeme sledovat cestu Hubblova dalekohledu od jeho zrození na Zemi až po vynesení na oběžnou dráhu, dozvíme se, jak se “krátkozrakému” teleskopu nasazují “kontaktní čočky”, seznámíme se s jeho nejvýznamnějšími objevy a budeme se obdivovat úchvatným snímkům vesmíru, které toto skutečné “oko do vesmíru” zachytilo.

Pořad namluvil: Vladimír Kudla

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

 

JIŽNÍ AMERIKOU…
…horami, pouští i pralesy [ ]

Ukázka


S pomocí krásných fotografií procestujeme Jižní Amerikou od Karibiku po Patagonii, nahlédneme do všech zemí, poznáme nejrůznější scenérie od divočiny po velkoměsta, ale hlavně se seznámíme se všemi přírodními prostředími či pozoruhodnostmi kontinentu: s horami, pouštěmi, pralesy, řekami, vodopády, ledovci, či největší solnou plání na světě.
Vzdělávací pořad určený pro školy jistě zaujme svým záběrem i všechny ostatní zájemce o Jižní Ameriku či poznávání krás našeho světa.
Autor Martin Mykiska strávil na cestách po Jižní Americe přes 2,5 roku.

Více na www.mykiska.cz

Pořad namluvil: Vladimír Fišer

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. 10-99 plné vstupné 130 Kč

******************************************

KDE ZAČÍNÁ VESMÍR [ ]

“… Prolétáváme hvězdným okolím Slunce, známá souhvězdí se rychle rozpadají k nepoznání. Všechny hvězdy ubíhají kamsi dozadu, opačným směrem, než letíme, shlukují se a vytvářejí obrovitý, kulatý hvězdný ostrov. Ostrov, kterému říkáme naše Galaxie. Je v něm přes 100 miliard hvězd – nepředstavitelně mnoho …”
Navštivte s námi za pomoci unikátního projekčního systému SkySkan Definiti pět virtuálních pozorovatelen na oběžné dráze kolem Země. Každá z nich je věnována jednomu tématu: Země a Měsíc – Říše Slunce – Hvězdné dálky – Vesmírné ostrovy – Kde začíná vesmír.

Pořad namluvili: Johanka Sládková a Miroslav Vladyka

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. od 10 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

KOMETY [ ]

Jejich efektní vzhled začíná malým ledovým objektem obíhajícím kolem Slunce… Jako tlustá slupka obklopuje sluneční soustavu obrovské mračno. Tvoří jej úlomky hornin a ledu, které se pohybují prostorem už nejméně čtyři miliardy let. Čas od času jsou některá tělesa vtažena do nitra sluneční soustavy, kde se promění v zářící poutníky. Nazýváme je KOMETY. Co jsou a odkud přilétají?

Pořad namluvil: Zbyšek Horák

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K   10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

KRÁSY JARNÍ OBLOHY [ ]

“… Nad východem září hvězdná sestava, jejíž vláda začíná. Jsou to typické hvězdy jarních nocí. Nejnápadnější z nich je mohutná postava Lva. Vleže odpočívá nad jihovýchodem. Hvězdný obrazec je opravdu podobný své živé předloze a můžeme jej číst jako obrázkové písmo. Tak poznávali oblohu lidé starověku. Ale lidská paměť je vratká. Vystřídalo se mnoho pokolení, vznikly a zanikly kmeny a národy, než se představa o obloze ustálila. Na konci té předlouhé štafety stály národy starých Sumerů, Babyloňanů a staří Řekové. Tehdy se zrodila souhvězdí – tradicí stanovené obrazce hvězd…” Na jaře se otevírá volný výhled do dálky nejen ke hvězdám, ale i k cizím galaxiím a k dalším objektům vzdáleného vesmíru. Pořad seznámí diváky nejen se souhvězdími, ale i s dalšími astronomickými zajímavostmi jarní oblohy.

Pořad namluvil Alfréd Strejček

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

KRÁSY LETNÍ OBLOHY [ ]

“… Symbolem letní oblohy je kromě výrazné Mléčné dráhy také nepřehlédnutelná trojice jasných hvězd tvořících takzvaný Letní trojúhelník. Jeho vrcholy představují hvězdy Vega, Deneb a Altair. Každá z nich patří do jiného souhvězdí …”
Prohlídka souhvězdí letní oblohy je stejně jako i v jiných ročních obdobích doplněna o zajímavé vesmírné objekty. Zatímco jarní obloha nám nabízela zejména pohledy ke vzdáleným cizím galaxiím, na letní obloze se budeme věnovat především životu hvězd. Na letní obloze nalezneme jak úchvatné hvězdné kolébky právě se rodících hvězd, tak neméně krásné náhrobky hvězd na konci života.

Pořad namluvil Richard Honzovič

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 55 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

KRÁSY PODZIMÍ OBLOHY [ ]

“… Na podzimní obloze nám při orientaci pomůže velký Pegasův čtverec… Tento typický čtyřúhelník leží uprostřed podzimní oblohy a budeme od něj podnikat výpravy na všechny strany …”
Část letních souhvězdí uvidíme až do pozdního podzimu. Je to proto, že se dříve stmívá a večerní soumrak zastihne letní hvězdy ještě dosti vysoko. Kromě toho na podzimní obloze můžeme spatřit řadu souhvězdí, která signalizují příchod podzimu. Už jen jejich názvy naznačují spojení s příchodem sychravého podzimního (vodního) počasí: Vodnář, Velryba, Ryby, souhvězdí Jižní ryby.

Pořad namluvil Alfréd Strejček

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 55 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

KRÁSY ZIMNÍ OBLOHY [ ]

“… Zima. Jediné roční období, ve kterém můžeme v noci pozorovat skutečně temnou oblohou posetou jiskřivými hvězdami. Vzdálenými slunci, které se stříbřitě třpytí a mihotají v křišťálově průzračném mrazivém vzduchu vysoko nad našimi hlavami …
… Podle řecké mytologie byl Orion bájným lovcem, synem boha moří Poseidona a lovkyně z družiny bohyně Artemidy. Svým vychloubáním urazil bohyni Héru, a ta ho za trest nechala uštknout štírem. Na prosbu Artemidy byl i se svým psem přenesen na oblohu. Na oblohu se dostal i Štír. Tento pavoukovec zaujímá ale místo na opačné straně oblohy než Orion a oba najednou je nikdy neuvidíme. Orion mizí za západním obzorem právě v době, kdy se nad východním obzorem objevuje Štír …”

Audiovizuální pořad, ve kterém má hlavní roli projekční aparatura Cosmorama. Základní seznámení se souhvězdími a zajímavými objekty zimní oblohy.

Pořad namluvil Alfréd Strejček

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 55 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

KŘIŠŤÁLOVÉ SESTRY [ ]

“… Dnes se, děti, vydáme na dalekou cestu. Tak dalekou, že byste tam nedošly pěšky, nedojely na kole… Dokonce i tryskové letadlo by vás tam dopravilo teprve za 20 hodin – a to by muselo letět přímo a bez zastávky. Kdepak bychom se to ocitli? – Po eukalyptech šplhají koaly, běhají tam pštrosi emu, skáčou klokani… Už to víte? Jistě, mluvíme o AUSTRÁLII, nejmenším světadílu naší planety …”
Kromě procházky po jižní obloze děti uslyší příběh “O Křišťálových sestrách”, zpracovaný na motivy dávné australské legendy. Dva mladí lovci, křišťálové sestry – Plejády a noční obloha ožívají v dávném příběhu.

Pořad namluvili: Miroslav Moravec a Ivan Trojan

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 45 min. od 4 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

 

LET ČLOVĚKA DO VESMÍRU [ ]

NOVÝ POŘAD (premiéra 16.4.2016)

“12. dubna 1961 v 10 hodin a dvě minuty moskevského času vydala tisková agentura TASS mimořádnou zprávu: Dnes byla do kosmického prostoru vyslána kosmická loď na jejíž palubě je jako první kosmonaut v historii planety sedmadvacetiletý Jurij Alexejevič Gagarin.”
Ještě dnes, padesát pět let po této události, mnozí pochybují, že k tomuto letu vůbec došlo. Podobně ovšem dodnes mnoho lidí nevěří, že američtí astronauti přistáli na Měsíci. Byl tedy Gagarinův let realitou, nebo pouze hezkou propagandistickou pohádkou, která měla tehdejšímu Sovětskému svazu zajistit další prvenství při dobývání kosmického prostoru? Prostřednictvím historických m ateriálů se v pořadu pokusíme zrekonstruovat klíčové etapy Gagarinova letu, budeme hledat pravdu a také málo známá fakta.

Pořad namluvili: Zdeněk Mahdal, Svatopluk Schuller, Vladimír Kudla a Zuzana Mašátová

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

Mapy cizích světů [ ]

Mapy nám slouží nejen jako spolehliví průvodci, ale také tradičně zobrazují objevy nových končin na zemi i ve vesmíru. Nebeské mapy jsou v zásadě trojího druhu. Především to jsou mapy hvězdné oblohy. Ty vznikaly již od starověku. Mnohem později bylo možno začít mapovat vzdálená tělesa sluneční soustavy. Tím nejnáročnějším je mapování celého pozorovatelného vesmíru, nesmírného prostoru v dosahu největších teleskopů. Nejprve jen vnímavý zrak pozorovatelů, později důmyslné aparatury na Zemi a na kosmických sondách vedly k pozoruhodným výsledkům mapování vesmíru, o němž vypráví nový pořad Planetária Praha.

Pořad namluvil: Jiří Schwarz

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

Mars v HD [ ]

“… Poslední tři miliardy let už je suchých. Kdysi tu bylo dostatek vody, řeky stékaly po úbočích svahů a vlévaly se do mělkých moří. Avšak později se voda vypařila a kam oko dohlédne, zůstala jen poušť. Suchá, červenavě zabarvená kamenitá poušť…”
Další dějství napínavého dobrodružství výzkumu rudé planety.

Pořad namluvili: Zbyšek Horák a Zuzana Mašátová

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

MAUNA KEA – KRÁLOVNA OHNĚ A HVĚZD [ ]

“… Hvězdy tady vypadají stejně, jako u nás doma. Shlížejí však z větší výšky. A havajští domorodci jim dali jiná jména, než na jaká jsme zvyklí. Tady je jasná Capella v souhvězdí Vozky, domorodci nazývaná Hokulei. Dvojice bratrů – blíženců, Castor a Pollux, v havajštině Nanamua a Nanahope. Puana – Procyon v Malém psu. Nejjasnější z nich je A’a – Sírius v souhvězdí Velkého psa ….”
Havaj není jen tropickým rájem. Najdeme tu jedny z nejvyšších sopek světa, stále aktivní sopečnou činnost, kilometr vysoké útesy, úchvatnou zeleň s mnoha barvami květů. Ostrovům vévodí Mauna Kea – Bílá hora, nejvyšší sopka světa, na které nalezla své stanoviště velká observatoř s obřími dalekohledy.

Pořad namluvila: Renáta Volfová

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 55 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

MĚSÍČNÍ SEN [ ]

“… Generace za generací se lidstvo blížilo k zářivému cíli na noční obloze. “Za vše, čeho jsem dosáhl, vděčím tomu, že jsem stál na ramenou obrů”, skromně poznamenal tvůrce moderní klasické fyziky Isaac Newton, navazující na Keplerovo dílo… Až konečně John F. Kennedy, mladý americký president s mladickými ideály mohl den po startu prvního člověka do vesmíru prohlásit: “Myslím, že teď neexistuje nic důležitějšího, než letět na Měsíc! …”
Literárně hudební program o našem nejbližším vesmírném sousedovi, měsíčních mystériích našich předků, odvěké touze lidí odpoutat se od Země a cestách prvních pozemšťanů na Měsíc.

Pořad namluvil: Milan Friedl

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

MOST MEZI BŘEHY ČASU [ ]

“… Středověk si liboval ve hře čísel, jejich sčítání a násobcích. Řady cifer odvozených dělením čtverců, kružnic a dalších geometrických obrazců, určovaly rozměry a proporce architektonických článků, celých průčelí i uměleckých děl. V průčelí Staroměstské mostecké věže je vkomponován symbolicky celý vesmír. Rozepsané datum založení mostu vytváří sled lichých čísel od jedné do devíti a zpět – tedy 1-3-5-7-9-7-5-3-1. Ten tvoří tzv. palindromickou řadu, tedy řadu, jíž lze číst stejně zepředu jako zezadu …”
Karlův most a jeho historie ožívá v pořadu pražského Planetára. Technické zajímavosti a mýty o stavbě mostu. Astronomická mystéria při stavbě mostu.

Pořad namluvili: Ladislav Cigánek a Vladimír Kudla

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 45 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

NA VEVERČÍ STEZCE

Na objednání pro školní skupiny

Potkáte ještě v Praze veverky? Kde žijí ježkové nebo mloci? Přednáška seznamující děti s přírodou Prahy a možnostmi její ochrany.

Přednáší: lektorky Planetária

UČEBNA 60 min. 1. – 4. třída plné vstupné 130 Kč

******************************************

NAŠÍ PŘÍRODOU

Na objednání pro školní skupiny

Poloha České republiky v Evropě, povrch, nerostné bohatství, přírodní zajímavosti a chráněná území. Přednáška je uváděna ve dvou variantách podle věku žáků – pro první stupeň ZŠ a pro druhý stupeň ZŠ.

Přednáší: lektorky Planetária

UČEBNA 60 min. 4. – 9. třída plné vstupné 130 Kč

******************************************

NEZVANÍ HOSTÉ Z VESMÍRU [ ]

“… Tlaková vlna nejprve zničila vše v okruhu stovek kilometrů. Pak nastal strašlivý výbuch. Tepelný šok z nárazu zasáhl celou planetu, teplota rychle vzrostla o třicet stupňů. Materiál z planetky i stamiliardy tun pozemských hornin byly vyvrženy vysoko do atmosféry. Celý povrch Země postupně pokryl usazený prach. Dopad vyvolal četná zemětřesení. Stametrové přílivové vlny zalily níže položené části pevnin. Mohutné požáry zachvátily ohromné části zemského povrchu. Zaprášení ovzduší dosáhlo takového stupně, že na několik let nastala tmavá noc. Tma postihla rostliny, které potřebují sluneční světlo. Po několika horkých dnech se prudce ochladilo. Průměrná teplota na Zemi se na desítky let ustálila na 15 stupních pod nulou. Přechodně také zmizela ochranná ozonová vrstva a po rozptýlení prachu byla Země nadlouho vystavena účinkům smrtícího ultrafialového záření. Nejprve zanikla většina mořského planktonu. Souběžně vymřelo mnoho rostlin. Býložravcům chybí potrava a hynou. Brzy vymírají i masožravé druhy. Zahynuly nejméně 3/4 všeho živého na Zemi! Bude trvat celá staletí, než se planeta vzpamatuje …”
Sluneční soustavou se pohybuje obrovské množství větších i menších těles – planetek. Kde jsou? Jaké jsou jejich dráhy? Mohly by Zemi také ohrozit? Uměli bychom se v případě hrozící srážky tomuto nebezpečí postavit a ochránit svou planetu i život na ní?

Pořad namluvili: Jan Hrubeš, Jitka Morávková a Zuzana Mašátová

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K   10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

NOČNÍ OBLOHA 8K [ ]

Tento program je k dispozici i v anglické verzi – vhodné pro jazykové školy

“… Jak ale v té hvězdné záplavě poznat zrovna ty správné hvězdy, které signalizují třeba příchod dešťů? Naši předkové si na to vymysleli praktickou pomůcku. Hvězdy pospojovali pomyslnými čarami tak, aby jim něco připomínaly. Lidská fantazie postupně oblohu zaplnila bytostmi, zvířaty, občas i věcmi většinou z bájí a pohádek. Zrodila se souhvězdí …”
Prostřednictvím digitálního systému SkySkan Definiti 8K se seznámíme s nejzajímavějšími souhvězdími severní i jižní polokoule, zaletíme do hlubin vesmíru, obdivovat budeme krásu řady astronomických objektů pozorovatelných pouhým okem nebo dalekohledem.

Pořad namluvila: Zuzana Skalická

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 55 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

O ROZPŮLENÉ HVĚZDĚ [ ]

“… Budu vám vyprávět o tom co se událo dávno-nedávno ve dvou královstvích, která byste těžko hledali na starých mapách, protože ta království byla nejen velice malá, ale dokonce jenom poloviční. Byla to dvě půlkrálovství: večerní a ranní. Ve večerním půlkrálovství vládla královna Večernice. Byla to krásná, ale zasmušilá paní, chodila pořád v černých šatech a bylo vidět, že ji něco trápí …”
Pohádkový příběh o dvou královstvích, kde je zakázáno dívat se na oblohu a vůbec se tam dějí divné věci. Jsou Večernice a Jitřenka dvě sestry nebo jedna a táž planeta Venuše?

Pohádku namluvil: Jan Čenský

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 45 min. od 4 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

O ROZPŮLENÉ HVĚZDĚ – verze pro Digistar III [ ]

“… Budu vám vyprávět o tom co se událo dávno-nedávno ve dvou královstvích, která byste těžko hledali na starých mapách, protože ta království byla nejen velice malá, ale dokonce jenom poloviční. Byla to dvě půlkrálovství: večerní a ranní. Ve večerním půlkrálovství vládla královna Večernice. Byla to krásná, ale zasmušilá paní, chodila pořád v černých šatech a bylo vidět, že ji něco trápí …”
Pohádkový příběh o dvou královstvích, kde je zakázáno dívat se na oblohu a vůbec se tam dějí divné věci. Jsou Večernice a Jitřenka dvě sestry nebo jedna a táž planeta Venuše?

Pohádku namluvil: Jan Čenský

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. od 4 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

O SLUNÍČKU, MĚSÍČKU A HVĚZDIČKÁCH [ ]

Na objednání pro školní skupiny

První seznámení s nejdůležitějšími objekty především na noční obloze, střídání dne a noci, roční doby, pohyby oblohy, fáze Měsíce.

Žive moderují: lektoři Planetária

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 45 min. 1. – 2. třída plné vstupné 150 Kč

******************************************

O ZVĚDAVÉ KOMETĚ [ ]

“… Jednou z komet ve velkém kometárním oblaku byla kometka Babetka. Jistě si řeknete, že je to divné jméno, ale komety si právě taková jména dávají. Babetka byla taková čiperná, střapatá kometí holka, takové čertisko, které pořád někde rejdí a šmejdí a hlavně: hlavně byla náramně, ba přímo nesmírně a ukrutánsky zvědavá! To bylo samé proč a nač a kolik a kudy a co je tohle a kdy už to bude a tak pořád dokola …”
Pohádkový i pravdivý příběh z dobrodružného života komet – cestovatelek ve vesmíru. Kromě komet poznají děti další vesmírná tělesa, které mohou vidět na obloze.

Pohádku namluvila: Jiřina Bohdalová

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 50 min. od 4 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

OD MIKROKOSMU PO MEGAKOSMOS [ ]

” …Zde je náš svět. Země lesů, polí, hor i rovin, nad kterými plují oblaka, říše zvířat i ohromných měst. Také svět moří a oceánů se svými nádhernými i tajemnými obyvateli. To je místo pro planetu Zemi, pro její Měsíc, pro Slunce i okolní planety, prostor pro okolní hvězdy. To vše je svět lidských měřítek, svět člověka a našeho kosmického okolí. Je pro nás pochopitelný a můžeme ho pozorovat lidskými smysly. Tento svět nazýváme makrokosmos …”
Vesmír nestačí jen pozorovat, musíme o něm uvažovat a přemýšlet. Jen tak můžeme odhalit zákony, kterými se řídí. Nejlépe známe svět lidských měřítek – makrokosmos. V říši molekul, atomů, atomových jader a elementárních částic platí jiné zákony, zákony mikrokosmu. Jiné vlastnosti má megakosmos – svět galaxií a největších možných dálek. Pozorujeme tu rozpínání prostoru i zakřivení časoprostoru, které se opět řídí odlišnými zákony. Je pravděpodobné, že rozvoj vědy umožní časem nalézt zákony tak obecné, že budou platit současně v mikro-, makro- i megakosmu. Tak daleko se ale zatím lidská věda nedostala…

Pořad namluvil: Pavel Soukup

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 40 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

POHYBY ZEMĚ [ ]

“… Slunce na obloze vychází a zapadá, střídá se světlo a tma. Proč? Pohybuje se Slunce kolem Země? Ano, mohlo by to tak být, ale není to příliš ješitná představa?… Jak to tak vypadá, budeme muset do vesmíru. Je to příliš odvážné? Ne, nebojte se, teď jsou sice lety do vesmíru výsadou několika stovek dobře vycvičených kosmonautů, ale za několik let? Kdo ví, třeba se na oběžnou dráhu bude létat stejně běžně jako dnes letadlem na dovolenou do středomoří. Pojďte rychle, naše kosmická loď už čeká, stojí támhle za těmi letadly …”
Otáčí se obloha nad námi nebo se otáčí planeta Země? Proč se střídají roční doby? Stojí Slunce nehybně na místě? Odpovědi na tyto a další otázky naleznou děti v tomto programu při fantastické cestě vesmírem.

Pořad namluvil: Pavel Soukup

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 46 min. 5. – 6. třída plné vstupné 150 Kč

******************************************

POVÍDÁNÍ PRO ZVÍDAVÉ DĚTI [ ]

V noci na nebi vidíme hvězdy, Měsíc a planety. Někdy také můžeme spatřit meteory nebo kometu. Na všechno se díváme ze Země – naší planety. Jaká je Země při pohledu z vesmíru? Proč dochází ke střídání ročních období? Proč Měsíc mění své podoby, kterým říkáme fáze? Jaké je Slunce, kolem kterého Země a Měsíc obíhají? A jak to vypadá na dalších planetách obíhajících kolem Slunce? Jaká zajímavá souhvězdí můžeme v tuto roční dobu na obloze pozorovat?

Živé vyprávění o zajímavostech noční oblohy a vesmíru.

Žive moderují: lektoři Planetária

sál COSMORAMA / SkySkan Definiti 8K 50-60 min. od 6 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

POUTNÍCI PROSTOREM A ČASEM [ ]

Tento program je k dispozici i v anglické verzi – vhodné pro jazykové školy

“…Během průletu sluneční soustavou pořídily Voyagery desetitisíce jedinečných snímků čtyř obřích planet a jejich měsíců, z nichž 22 objevily, u měsíce Io zaregistrovaly aktivní sopky, zjistily nové prstence planet Uran a Neptun, proměřily magnetická pole zkoumaných planet a předaly svým tvůrcům mnoho dalších cenných vědeckých informací.
Vyslechněme si příběh těchto sond. Je to příběh věčných poutníků vesmírem, příběh o odhalování fascinujících tajemství kosmu. Budeme si v něm vyprávět o zákonech které nelze obejít, o naplněných snech, o technice i lidech.”

Pořad věnovaný sondám Pioneer a Voyager, které putují více než 30 let vesmírem a jako první umělá kosmické tělesa opustila sluneční soustavu – připraveno při příležitosti Mezinárodního astronautického kongresu v Praze.

Pořad namluvili: Renáta Volfová a Roman Víšek

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

POZORUJEME OBLOHU [ ]

“… Nakonec se otočíme s naší Zemí k východu tak, až Slunce zapadne. Stále více se od něj odvracíme, proto jeho světla ubývá. Až se setmí, spatříme i další cizí Sluníčka, hvězdy. Podívej se, kolik jich je. Jsou to milióny? Miliardy? Naše oči teď spatří asi tři tisíce hvězd a mlhavý pás Mléčné dráhy. Je tvořen také hvězdami, ale naše oči je vidí jen jako jemnou svítící mlhu. Lidé si hvězdy už v dávné době sestavili do skupin, souhvězdí, která jim něco připomínala …”
Děti se v pořadu seznámí s planetami sluneční soustavy, se základy orientace na obloze, naučí se poznávat některá souhvězdí a dozví se také, jak oblohu správně pozorovat. Podíváme se také na některá místa naší modré planety.

Pořad namluvila: Dagmar Kouřilová

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 55 min. 3. – 5. třída plné vstupné 130 Kč

******************************************

PRAHA KORUNOVANÁ HVĚZDAMI [ ]

“Toto je scéna našeho příběhu. Na přelomu 16. a 17. století se Praha stává “hlavním městem” evropské vědy. Slétly se sem všechny múzy umění a věd, ale nejen tyto bohyně; na pražské univerzitě a císaře Rudolfa II. působí přední vědci. Umožnila to tolerantní společenská atmosféra rudolfínské Prahy a ovšem i sám císař a jeho zájmy o umění a vědy …”
Praha je úzce spjata s astronomií. Pořad nás přenese do míst, kudy kráčeli Tycho a Kepler, kteří položili základy novodobé astronomie. Seznámíme se s Keplerovými zákony, které v Praze vznikaly, podíváme se na slavný orloj na Staroměstské radnici i na astronomickou symboliku na Staroměstské mostecké věži. Určitě nezapomeneme nahlédnout do Klementina či navštívit Valdštejnský palác a další pražská místa, která mají spojitost s astronomií.

Pořad namluvili: Otakar Brousek st. a Jan Bartoš

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

ROK V ANTARKTIDĚ [ ]

“… Spolu se zamrznutím zátoky se v naší blízkosti objevil další představitel tuleního světa: tuleň krabožravý. Tento tuleň je dalším pravým milovníkem ledových moří. Při svých cestách kolem Antarktidy vyhledává oblasti plovoucích ker a zamrzlé úseky moře. Je obdivuhodné, jak se dokáže dostat na ledový povrch: umí se prokousat i několikametrovou vrstvou ledu a navíc pak dovede tímto otvorem na povrch doslova vyletět …”
Polární kraje nejsou pouze královstvím sněhu a ledu, ale často spíš královstvím života. Panenskou polární přírodu uvidíme z naprosté blízkosti, s polárními zvířaty zažijeme jejich boj o přežití, rození mláďat i úsměvné epizodky z jejich každodenního života, rozhlédneme se po noční obloze v oblasti jižního pólu a na ledoborci se dostaneme i do věčně zamrzlého Weddellova moře.

Pořad namluvil: Vladimír Kroc

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

SEDM DIVŮ VESMÍRU [ ]

“… Pyramidy se vypínají, jakoby chtěly dosáhnout až ke hvězdám. Tam, kam člověk pod nimi od nepaměti zvedal hlavu. Na noční obloze nacházel to, co nepomíjí a trvá uprostřed věků. Tajuplný vesmír, nejúžasnější ze všech divů přírody. “Může být něco nádhernějšího než nebe, které obsahuje všechnu krásu?” Vesmír je sám o sobě divem, ale zkusme po vzoru starověkých historiků vybrat sedm nejvýznačnějších divů vesmíru, i když tušíme, že jich je mnohem, mnohem víc. Věčné také nejsou, avšak nepomíjejí tak rychle jako lidské výtvory …”
Nejstarší výčet Sedmi divů světa známe z 2. století př. n. l. Pozdější autoři sedmičku zachovávali, avšak divy do ní zahrnuté se měnily. Na naší Zemi i v kosmickém prostoru však existují ještě další, mnohem záhadnější. Galaxie, temná hmota, reliktní záření, vznik vesmíru, hvězdy, planety, živá hmota, inteligence. Poznáme je v programu poodhalujícím nejzajímavější a nejkrásnější záhady a místa vesmíru.

Pořad namluvil: Vladimír Kudla

sál STARVID / systém Digistar III 45 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

S JIŽNÍM KŘÍŽEM NAD HLAVOU [ ]

“… Pravý čas poznání celé jižní oblohy nadešel s dobou zámořských výprav. Před více než pěti stoletími zamířily půvabné karavely a těžké galeony z evropských přístavů do neprobádaných oceánů a k neznámým břehům. Jejich pouť se řídila i podle hvězd. Když překročily rovník a ocitly se na jižní polokouli, ztratil se z jejich dohledu severní nebeský pól s Polárkou a na opačné straně se vynořil nebeský jižní pól, druhý z bodů, kterým prochází osa, kolem níž se točí Země. A jak přídě lodí prorážely vlny a dál kolébavě směřovaly k jihu, zvedaly se do výšky hvězdy jižní poloviny nebe …” Prodlužte si dovolenou a přijďte se podívat na souhvězdí jižní oblohy. Pořad je doprovázen názornými laserovými efekty.

Pořad namluvil Richard Honzovič

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 55 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

SKOTSKO [ ]

“Zjeví se šedé moře, skály a mokřiny, přestávají živé ploty a místo nich táhnou se kamenné zídky. Kamenné zídky, kamenné vsi, kamenná města, za řekou Tweed je kamenná země.”
Slova Karla Čapka uvádí anti-cestopis o zemi, se kterou je spojena řada mýtů a představ. Pojďme se prostřednictvím obrazu a hudby přenést do Skotska, připomenout si pomocí národních symbolů historii této země a porovnat zažité představy Středoevropana se skutečností a pokusit se společně najít to, co nás spojuje i dělí.

Pořad namluvil: David Vávra

sál STARVID 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

SKŘÍTEK A NOVÉ PLANETÁRIUM [ ]

“… Jenže neuplynulo ani pět minut a skřítek byl zpátky. A vypadal hrozně smutně. Skoro to vypadalo, že se za chvíli rozbrečí. “Nemají” … “Co nemají?” zeptal jsem se nechápavě. “No přece ten skafandr, dělá se jenom pro velký lidi… Ale já ten skafandr moc potřebuju … Na Měsíci není vzduch a není tam voda … a taky tam není nic k jídlu”. “Tak co tam chceš dělat?” Doufal jsem, že mi odpoví něco jako že už si to rozmyslel, nebo že na Měsíc vlastně vůbec nechce, ale zase mě překvapil. Podíval se na mě zkoumavým pohledem a zeptal se: “A ty bys na Měsíc nechtěl?” …”
Do planetária namontovali novou promítačku. Skřítek se nejdříve bál o svoji práci, protože myslel, že staré planetárium plné ozubených koleček a hejblátek už nebude potřeba. Ale všechno bylo nakonec úplně jinak.

Pohádku namluvil: Martin Dejdar

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 45 min. od 5 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

SKŘÍTEK NA CESTÁCH [ ]

“… Najednou si skřítek všiml, že ho z jednoho kouta pozoruji dvě oči. Hrůza, ze tmy se na něj dívalo nějaké zvíře. Aby to tak byla kočka. Nezdálo se ale, že by ho zvíře chtělo hned sežrat a tak začal vyjednávat. “Já tě vidím,” začal odvážně. “Já tě také vidím,” ozvalo se z kouta. Skřítek si dodal odvahy a zeptal se: “A kdo vlastně jsi?”. “Já jsem Krysa,” ozvalo se z kouta. Ta odpověď skřítka dopálila. “Krysa nemá v planetáriu co dělat,” řekl bojovně. “Jenže tady není planetárium, tady je hvězdárna, dokonce s největším dalekohledem na světě, prcku,” zchladila ho poněkud neuctivě Krysa …”
Další dobrodružství malého skřítka. Co všechno se přihodilo, když se skřítek rozhodl jet na dovolenou, co ho potkalo na cestě kolem světa a proč je důležité vybrat si ten správný balík. Kromě toho se v příběhu děti seznámí se souhvězdími nejen naší, ale i jižní oblohy.

Pohádku namluvil: Martin Dejdar

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 45 min. od 5 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

SKŘÍTEK V PLANETÁRIU [ ]

“… Jenže skřítek měl o souhvězdích úplně jinou představu. Nadšeně mi ukazoval, kde je na obloze souhvězdí malého a velkého skřítka. A kde je jeho oblíbená konvička na zalívání květin a kde květináč se sedmikráskami. Skřítek si na obloze představoval spoustu další věcí: šroubovák, klíč, žárovku, knížku nebo dokonce skřítkovskou čepičku. Nakonec se ale nechal přesvědčit, že planetárium ukazuje ta správná souhvězdí …”
Pohádkové vyprávění o malém obyvateli planetária, souhvězdích a také trochu o tom, jak planetárium funguje.

Pohádku namluvil: Martin Dejdar

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 45 min. od 5 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

SOUHVĚZDÍ HAJNÉHO VONÁSKA [ ]

“… Pro každý lov je třeba vybrat ten nejpříhodnější okamžik. Žádný lovec nesmí být nedočkavý. Když se s námi otočí Země tak, že se Slunce schová pod západním obzorem, začne se stmívat. Nejdříve jen pomaličku – to probíhá soumrak a modrá obloha šedne a tmavne, až je tak tmavá, že na ní zasvítí první hvězda. Zakrátko se k ní přidá druhá, třetí, … desátá, … padesátá … Až je jich tolik, že je nespočítáš. A to je ten správný čas pro náš lov. Průvodcem při našem dnešním lovu nám bude lovec Orion …”
Víte, že na noční obloze můžete najít 42 zvířat? Některá z nich poznáme při našem hvězdném lovu. Společníkem nám bude lovec Orion. Součástí je pohádka “Vyprávění hajného Vonáska”

Pohádku namluvili: Vlastimil Brodský a Vladimír Fišer

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 50 min. od 5 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

SVĚT BEZ TÍŽE [ ]

“… Už přes pět set pozemšťanů zakusilo lehkost bez zemské tíže a prožilo celé dny , někdy i týdny a měsíce v kosmu. Několik lidí se procházelo po jiném kosmickém tělese. A všichni v každodenním životě využíváme služeb umělých družic kroužících kolem Země. Jak jsme se dostali tak daleko na cestě ze Země do kosmu? A co nás ještě čeká? Podívejme se, jak to všechno začalo …”
Pořad věnovaný kosmonautice, její historii a perspektivám – připraveno při příležitosti Mezinárodního astronautického kongresu v Praze.

Pořad namluvili: Renáta Volfová a Roman Víšek

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

TAJEMNÝ VESMÍR [ ]

“… Na chvíli se odevzdáme do náruče fantazie … Je tma, jen v dálce cosi slabě světélkuje. Jsou to gigantické shluky hmoty, obrovské množství galaxií, uspořádaných do zvláštní struktury. Galaxie samy se obvykle shlukují do skupin a kup. Většina kosmologických teorií předpokládá, že hmota se ve velkých měřítcích dále seskupuje a vytváří kosmickou pavučinu, ve které se galaxie shlukují ve vlákna. Ta se táhnou mezi obrovskými dutinami prostoru bez svítící hmoty. Vlákna mohou být až miliony světelných let dlouhá a tvoří kostru vesmíru. Jednotlivé galaxie se nacházejí v blízkosti vláken a v místech, kde se vlákna protínají, najdeme ohromné galaktické kupy, které zde jako obrovští pavouci čekají na to, aby pozřely další hmotu …”
Žijeme uprostřed záhady… Jmenuje se vesmír. Vesmír… slovo, které každý zná. Co si pod ním představit? Jen nekonečnou temnotu se zářícími hvězdami? Naše Slunce a jeho věrné průvodce planety i náš kosmický domov, Zemi? Uvědomujeme si vůbec, čeho jsme nedílnou součástí? A co všechno se v tomto nekonečném prostoru skrývá? Stále ještě nevíme všechno…

Pořad namluvil: Roman Víšek

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

TAJEMNÝ SVĚT ANDSKÝCH CIVILIZACÍ [ ]

“… Machu Picchu, jak je všeobecně známo, zůstalo po zániku incké říše Evropanům ukryto. Pro svět bylo objeveno v roce 1911. Díky tomu, že bylo ušetřeno ničení španělských dobyvatelů, zachovalo se zde v původním neporušeném stavu například velké množství postvátných kamenů – wak. Jeden z kamenů představuje Jižní kříž – významné souhvězdí jižní hvězdné oblohy a andské kosmologie …”
Kultury jihoamerických indiánů. Překvapivá teorie o významu nábožensko-astronomických sídel Inků.

Pořad namluvil: Milan Friedl

sál STARVID 60 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

TAJEMSTVÍ ČASU A HVĚZD [ ]

“…Před patnácti až třinácti miliardami let – co na tom, že přesné datum neznají ani ti nejuznávanější vědci na Zemi – se čistá energie soustředila do jediného bodu. Nikdo si nedokáže představit, co se tenkrát událo. Začal plynout čas a vznikl prostor…”
V roce 2012 uběhlo sto let od doby, kdy na Ústavu teoretické fyziky v Praze působil jako profesor geniální fyzik Albert Einstein. Formulováním obecné teorie relativity popsal vesmír ve velkých měřítkách a od základu změnil pohled lidstva na prostor a čas. Pořad je věnovaný nejen Albertu Einsteinovi a jeho objevům, ale zejména tématům, která s jeho prací souvisí – vzniku a vývoji vesmíru, rodícím se hvězdám, gravitačním čočkám a černým dírám.

Pořad namluvila: Zuzana Mašátová

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

TOULKY SLUNEČNÍ SOUSTAVOU [ ]

“…Zvídaví pozorovatelé brzy zjistili, že hvězdy se po obloze poslušně posunují jedním společným směrem. Ze spořádaného hvězdného houfu ale vybočovalo pět velmi nápadných neposlušných hvězd, které si dělaly, co chtěly. Několik dní, někdy i týdnů, se pohybovaly jedním směrem, pak se na chvilku zastavily, aby se o pár dní později vydaly na úplně opačnou stranu, než kam původně putovaly. Sumerové říkali, že jsou to ovce zbloudilé ze stáda. O několik tisíc let později, v době antiky, jim starověcí Řekové začali říkat tuláci, řecky “planetai”. Název “planeta” používáme jen s mírnými obměnami v řadě jazyků dodnes …”
Zveme vás na výpravu do pestrobarevného světa planet, měsíců i malých podivuhodných těles sluneční soustavy. Pořad byl připraven s využitím digitálního planetária Digistar 3.

Pořad namluvil: Ladislav Mrkvička

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. od 10 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

VENUŠE KAPITÁNA COOKA [ ]

“…Astronomové tehdy věděli, že kolem Slunce obíhá šest planet (Uran a Neptun ještě nebyly objeveny) a znali jejich relativní vzdálenosti; např. Jupiter je 5krát dále od Slunce, než Země. Ale kolik to je v kilometrech? Absolutní vzdálenosti byly neznámé a odhady se lišily navzájem v desítkách milionů kilometrů. Klíčem k řešení celého problému byly přechody Venuše přes Slunce…”
Pořad vypráví o cestě kapitána Jamese Cooka s lodí Endeavour v roce 1768 na dosud nezmapovaný a neprozkoumaný ostrov Tahiti. Důvodem této riskantní a nákladné výpravy bylo měření vzdálenosti Země od Slunce pomocí vzácného astronomického úkazu – přechodu Venuše přes Slunce. Na pozadí poutavého příběhu se dozvíme, jak k tranzitu Venuše přes Slunce dochází, jakým způsobem se měřily a měří vzdálenosti nebeských těles, s námořní navigací pomocí vesmírných objektů a dalšími astronomickými tématy.
Pořad byl připraven u příležitosti přechodu Venuše přes Slunce v roce 2012. Stejný úkaz nastane až v roce 2117.

Pořad namluvili: Miroslav Škraňka a René Kujan

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

VESMÍR A SVĚTLO [ ]

“… Vidíme tmu? Nevidíme, vlastně ani vidět nemůžeme. Abychom něco viděli, musí být světlo. Alespoň trochu světla, třeba jen třpyt zářících hvězd, ke kterým se tu a tam zvednou naše oči …”
Základní údaje o podstatě světla, jeho významu pro život a zkoumání vesmíru i o jeho hlavním zdroji – Slunci. Metody poznávání kosmu od minulosti až po současnost, vývoj optických přístrojů a princip dalekohledů. Pořad objasňuje vznik měsíčních fází a předvádí a vysvětluje zajímavé přírodní úkazy – zatmění Slunce a Měsíce.

Pořad namluvil: Vladimír Kudla

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

VESMÍR BLÍZKÝ I VZDÁLENÝ [ ]

“… Antény Sítě dálkového kosmického spojení stále zachycují slabé signály z dvojice sond Voyager. Sondy se nyní nacházejí ve vzdálenosti mnoha miliard kilometrů od Slunce. Některé přístroje dosud spolehlivě fungují. Sondy Voyager 1 a 2 odstartovaly na svou velkou cestu v roce 1977. Během své dlouhé pouti prozkoumaly vzdálené oblasti sluneční soustavy. Poskytly svědectví o rozmanitých a pestrých světech, do té doby pro lidstvo neznámých …”
Současně s poznáváním sluneční soustavy narůstají poznatky o vzdáleném vesmíru, jeho vzniku a vývoji. Hubblův kosmický dalekohled kroužící kolem Země mimo dosah atmosféry umožnil zobrazit zatím nejvzdálenější oblasti kosmu. Pořad Vám přiblíží tyto nejnovější poznatky.

Pořad namluvil: Alfréd Strejček

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 6. – 8. třída plné vstupné 150 Kč

******************************************

VESMÍR KOLEM NÁS [ ]

“… Země, Měsíc ani ostatní planety samy nesvítí a nehřejí, světlo i teplo dostávají od Sluníčka. Čím jsou planety vzdálenější, tím jsou chladnější. Planety daleko od Slunce už jsou docela studené. Z velké dálky bychom je viděli jako malé svítící body kroužící kolem Slunce. Nejrychleji se pohybuje Merkur. Za ním následují Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn a nejvzdálenější planety, Uran a Neptun. Čím jsou planety od Slunce dál, tím pomaleji se pohybují. Nemusí pospíchat tolik jako planety blízké …”
Země je modrá a kulatá, žhavé Slunce vidíme jako žlutě svítící kotouček. V noci nad námi září množství svítících těles. To vše je vesmír. Co se v něm všechno skrývá? A co můžeme sami kolem sebe pozorovat? Jsou hvězdy jen nedaleko nad námi, jak se zdá při pohledu na noční nebe? Proč nás Země k sobě přitahuje?

Pořad namluvila: Renáta Volfová

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 2. – 4. třída plné vstupné 150 Kč

******************************************

VESMÍR MALÝM DALEKOHLEDEM [ ]

“… Ponechejme ale tyto dalekohledy astronomům a jejich bádání. My si dnes k prohlížení oblohy vezmeme na pomoc malý dalekohled. Takový, co je určen nejširší veřejnosti. Jenže co to vlastně je “malý dalekohled”? Žádný dalekohled není ve skutečnosti “malý”. I ten nejmenší dalekohled se vším nutným vybavením je dost velký na to, aby se nevešel do běžné příruční tašky. I ty nejmenší dalekohledy mají zkrátka tendenci být velké a těžké …”
Princip a druhy dalekohledů, jak pozorovat dalekohledem objekty na obloze, orientace mezi souhvězdími.

Pořad namluvil: Vladimír Čech

sál COSMORAMA / planetárium Cosmorama 55 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

VESMÍRNÝ OSTROV ZEMĚ [ ]

“… Na své pouti vesmírem a časem unáší Země prazvláštní břemeno – život. Je jediná, o níž to bezpečně víme. Dějiny všeho živého jsou spojeny s jejím osudem …”
S využitím systému SkySkan Definiti se staneme účastníky prvních okamžiků vzniku sluneční soustavy, vytvoření naší planety z oblaku prachu a plynu a dalších významných mezníků v historii Země až po vznik života a příchod člověka.

Pořad namluvil: Otakar Brousek st.

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

VIZIONÁŘI A SNÍLCI [ ]

NOVÝ POŘAD (premiéra 19.9.2015)

“… Jak si vůbec tehdejší lidé představovali uskutečnění cesty do vesmíru? Určitě si vzpomenete na slavný román Julese Verna Ze Země na Měsíc, vydaný v roce 1865. Francouzský spisovatel, žijící v letech 1828 – 1905, vyslal k Měsíci tři muže, stejně jako americká NASA o sto let později. Kosmonauti letěli k Měsíci skoro stejnou dobu, jak o tom Jules Verne psal. Když si uvědomíme, že současní kosmonauti cvičí celé měsíce každý úkon, každý pohyb, vidíme, s jakou lehkomyslností poslal Verne své hrdiny do kosmu. Prostě je tam vystřelil…”

Pod hvězdnou oblohou Planetária se přeneseme za mysliteli a spisovateli z více či méně vzdálené minulosti, kteří snili o létajících strojích, vzdálených cizích světech a vesmírných cestách. Jak si je představovali Leonardo da Vinci, Jules Verne, Camill Flammarion, Jonathan Swift, Arthur Clark a další? A jak moc se liší jejich fantazie od skutečnosti? Předvídavost některých autorů je fascinující…

Pořad namluvil:

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

VŠECHNA ZATMĚNÍ SLUNCE [ ]

“… Občas nastávají chvíle, kdy se i my, lidé z počátku 3. tisíciletí, zastavíme a v úžasu a s obdivem vzhlížíme k představením, která pro nás Slunce přichystalo. K nejkrásnějším a nejvzácnějším patří zatmění Slunce. Ovšem i další představení, za která vděčíme Slunci, stínu a zemské atmosféře, bývají neobyčejně barvitá, zajímavá a někdy dokonce přímo strašidelná …”
V poutavém vyprávění o naší životodárné hvězdě – Slunci, se vypravíme do dob, kdy ještě bylo uctíváno jako slunenční bůh, podnikneme cestu do nukleárního pekla, obdivovat se budeme polárním zářím i halovým jevům.
A pod jednou střechou spatříme všechna zatmění.

Pořad namluvil: Antonín Navrátil

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

ZÁŘÍCÍ NÁHROBKY HVĚZD [ ]

“… Život hvězd připomíná život lidí – hvězdy se také rodí, dospívají a umírají. A stejně jako lidé, také umírající hvězdy mají své náhrobky. Pozemské náhrobky nás upoutají většinou jen výjimečně. Zato náhrobky hvězd patří k nejkrásnějším kosmickým objektům a jejich vzniku často předcházejí dramatické děje. Závěr lidského života se většinou podobá klidnému vyhasínání; naproti tomu umírání hvězd bývá provázeno neuvěřitelnými explozemi a ohňostroji. Zbývá náhrobek, hodný obdivu …”
V pořadu podnikneme fantastický výlet do světa bílých trpaslíků, rudých obrů, nov a supernov, planetárních mlhovin, neutronových hvězd a černých děr.

Pořad namluvila: Renáta Volfová

sál STARVID / systém Digistar III 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************

ZA TAJEMSTVÍM BETLÉMSKÉ HVĚZDY [ ]

“… K tajuplným vánočním symbolům patří i Hvězda Betlémská. Dnes ji na obloze určitě nenajdeme. Měla zvěstovat příchod spasitele. Byla jen symbolem, nebo skutečným tělesem? A jak asi vypadala? V našem povědomí splývá s podobou komety nad jesličkami. Ale bylo tomu opravdu tak? Jsme po dvou tisíciletích ještě schopni odhalit její skutečnou existenci? Pokusíme se o to, i když to nebude jednoduché …”
Pod hvězdnou oblohou Cosmoramy se pokusíme najít odpovědi na dávné otázky, týkající se astronomických symbolů Vánoc.

Pořad namluvil: Radovan Lukavský

sál COSMORAMA / systém SkySkan Definiti 8K 50 min. 10 – 99 let plné vstupné 150 Kč

******************************************

ZEMĚ ZÁŘIVÝCH SEDEL – MALÝ TIBET [ ]

“… Ladak – země vysokých sedel. Tak se nejčastěji překládá název rozsáhlého ale velmi odlehlého ú
zemí v severní Indii, které ze všech stran obklopují vysoké hory. Dříve se zde nacházelo samostatné buddhistické království, často také zvané Malý Tibet.
Doslovný překlad slova Ladak zní “Zářící sedla”, tedy volněji “Země zářících sedel”. “Sedla” v názvu prozrazují, že při většině přesunů po Ladaku se putuje přes horská sedla. A slovo “zářící” připomíná skutečnost, že většina těchto míst je hodně vysokých a sníh – alespoň jeho zbytky – na nich leží po většinu roku. V minulosti spočíval význam ladackých králů v tom, že ovládali zdejší vysokohorská sedla. Vedly tudy významné obchodní trasy z bohatého indického Paňdžábu či Kašmíru do Jarkandu, Kašgaru nebo do tibetské Lhasy …”

Program nás zavede vysoko do hor severoindického Himálaje, do Ladaku a Zanskaru.

Pořad namluvil: Vladimír Fišer

 

sál STARVID 60 min. 10 – 99 let plné vstupné 130 Kč

******************************************